Formy — Duchy, obiekty, video Full HD 10'40''
Podczas II wojny światowej na polach uprawnych za moją rodzinną wsią znajdowało się hitlerowskie krematorium. Aby zatrzeć ślady zbrodni, ciała ofiar były palone, grzebane, rozrzucane po polach i wrzucane do rzeki. Krematorium istniało od 6 grudnia 1943 do początku kwietnia 1944, kiedy ten teren został zaorany. Współcześnie znajdują się tam uprawy pszenicy, ziemniaków, rzepaku i innych roślin.
Doświadczenie życia w miejscach masowej przemocy rozegranej w przeszłości jest również udziałem innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W Ukrainie historia powtarza się także współcześnie. Performatywne formy pamiętania, które pojawiają się na nagraniach to próby lokalizacji przestrzeni pamięci w malowniczym krajobrazie i oznaczenie jej za pomocą obiektów-znaków. To także opowiadanie historii miejsca na nowo i pamiętanie jej z perspektywy kolejnego pokolenia.
Obiekty inspirowane są tradycją tworzenia przydrożnych krzyży i kapliczek. Najczęściej były one malowane na drewnie i ozdabiane różnorodnymi materiałami, takimi jak wstążki, kwiaty czy tkaniny. Do dziś podobne obiekty można spotkać w wiejskich przestrzeniach. Świadczą o potrzebie doświadczania duchowości – nie w ramach instytucji, ale blisko natury, w połączeniu z rytmem pór roku i w naturalnej przestrzeni. Prace przybierają formę kapliczek, przydrożnych krzyży, liter a czasem wskaźników, sygnalizujących miejsca o szczególnym znaczeniu, ale często nierozpoznane dla postronnego obserwatora.
Operator kamery: Karol Jakóbczyk Dźwięk: Alex Banaszkiewicz Montaż: Magdalena Ciemierkiewicz, Rafał Kruszka